Свято-Успенська Святогірська Лавра – духовна квітка сходу України

28 травня, в день Святого Духу,  студенти гр. Ф-17-29 на чолі з куратором Говрас О.В. подорожували сонячним та дивовижним Святогір’ям. Цей куточок України з чудовою природою зберіг унікальну історико-архітектурну спадщину.
Студенти почали свою екскурсію з  духовної перлини східної України - православного Святогірського печерського монастиря. Святиню зведено на високому березі Сіверського Дінця. Це місце відоме між людьми як Святі гори з крейдяними печерами. У Свято-Успенській лаврі зберігаються мощі Іоана Затворника Святогірського. Це місце - уособлення віри й духовності українських земель.
 

У народі кажуть, що перші поселення на території Святих гір з’явилися ще задалеко до хрещення Русі. Самі в ті часи з’явилися на цих землях ті, хто був змушений залишити Візантію та шукати притулку від активного іконоборницького руху. Про такі історичні факти свідчать археологічні знахідки у печерах над Сіверським Дінцем. Про древні поселення говориться і в Іпатіївському літописі. Зокрема мова йде про те, що місцеві християни зустрічали тут князя Володимира Мономаха.
Екскурсовод розповідала цікаво, але про те, що печери було вирубано в крейдяних покладах - не вірилося, поки самі не побачили цього. Тепер запам’ятаємо  назву цього місця – крейдяні печери над Дінцем.
Перші згадки про Свято-Успенський монастир датовано 1526-м роком. Зважаючи на вагому і тернисту історію монастиря з його занепадами та відновленнями, у 2004-му році йому було надано статус лаври – третя лавра в Україні після Києво-Печерської та Почаївської. Саме з того часу Свято-Успенський Святогірський чоловічий монастир називають Свято-Успенською Святогірською Лаврою.
Найбільший розквіт за історію монастиря припадав на середину 19 століття, духовною квіткою сходу України він є й сьогодні.
Серед визначних особистостей монастиря є Іоанн Святогірський, який провів у затворі близько 17 років життя. Він володів чудотворним даром та був прозорливим.
Неподалік лаври є й церква святителя Миколая – здається, що вона наче виростає із крейдяної скелі. Все це створює чудовий архітектурний ансамбль, що милує очі туристів та паломників. Неподалік є каплиця, названа на честь апостола Андрія Первозваного.
Сьогодні у Лаврі особливою є ікона Божої Матері – Святогірська, яку було написано афонським монахом. 
Цікава екскурсія, водна прогулянка на катері, відвідування дальних печер- ця дуже насичена програма принесла задоволення, сприяла духовному піднесенню кожного зі студентів групи.  Вони запам’ятають на все життя, що Святі гори – це духовна, історична, культурна пам’ятка України та православного світу, красиве місце з чарівною природою.


Nick Kamnev - 2000-2023 All Rights Reserved